Szkoła Podstawowa w Trepczy 2018/2019

W 3 rocznicę śmierci znanego sanockiego franciszkanina

Biały krzyż ojca Andrzeja

TREPCZA. Pamięć o śp. Ojcu Andrzeju Deptuchu OFMConv. – sanockim franciszkaninie znalazła tu niecodzienną formę. Kamienna tabliczka w kształcie krzyża w krótkich słowach streszcza jego długie, bo blisko stuletnie życie (1920-2015).

więcej...

Zbliżająca się 3 rocznica śmierci (1XI) o. Andrzeja i listopadowe zaduszki będą okazją do modlitwy i zapalenia znicza przy symbolicznym obelisku upamiętniającym żołnierzy wyklętych, a wśród nich pełnego odwagi sanockiego franciszkanina. Wraz z jego śmiercią na wieczną wartę odchodzą ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Piosenka Krzysztofa Klenczona, która stała się inspiracją to upamiętnienia „skazanych na zapomnienie” to powrót naszej pamięci do „Tych, których nie ma ...”, a którym tak wiele zawdzięczamy.

Zapraszamy na krótką modlitwę w środę 31 października br. w samo południe, czyli o godz. 12 głos dzwonu na wieży miejscowego kościoła na „Anioł Pański” da znak do rozpoczęcia modlitwy za Tych, którzy na wiecznej warcie. Popłynie ona ku niebu z serc dzieci i młodzież miejscowej szkoły oraz dorosłych zebranych wokół „białego krzyża”. Chociaż odeszli od nas, staja się jeszcze bliższymi.

 

5 porcji zdrowia w szkole

Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci jest bardzo ważne. Uczniowie klas I-III w ramach programu 5 porcji zdrowia w szkole dowiedzieli się bardzo dużo na temat owoców, warzyw i soków. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci mogły dowiedzieć się o witaminach zawartych w poszczególnych daniach, a także o tym jak ważne jest regularne spożywanie posiłków. Dodatkowo uczniowie klasy II wykonali wspólnie plakat konkursowy promujący zdrowe odżywianie.

 

galeriaBicie rekordu w resuscytacji
krążeniowo - oddechowej

W dniu 16 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Fundacji WOŚP w biciu rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Celem akcji jest ustanowienie rekordu w jednoczesnym przywracaniu krążenia i oddechu przez jak największą liczbę osób.

Dzięki Fundacji WOŚP wszystkie dzieci mają szansę uczyć się pierwszej pomocy.
Organizatorem bicia rekordu w naszej szkole były p. Krystyna Sołtysik i p. Daria Blecharczyk-Ciętak

 

galeriaKampania społeczna „Dobrze Cię widzieć”

15 października 2018r. została zainaugurowana przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską ogólnopolska kampania „Dobrze Cię widzieć”, której celem jest ochrona dzieci przed wypadkami na drogach.

Cieszy nas fakt, że uczniowie naszej szkoły jako pierwsi w gminie w dniu 17. 10. 2018r. przystąpili do akcji zorganizowanej przez Fundację Narodowy Dzień Życia i otrzymali z rąk Posła na Sejm RP Piotra Uruskiego i pani Wójt Gminy Sanok Anny Hałas odblaskowe kamizelki.

W trakcie spotkania dzieci obejrzały film edukacyjny i wysłuchały pogadanki przeprowadzonej przez policjanta z KPP w Sanoku na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych, które gwarantują widoczność i tym samym zapewniają bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Dodatkową atrakcją była dyskusja z maskotką Jackiem na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Odblaskowe kamizelki noszone przez dzieci na pewno przydadzą się na co dzień, poprawią ich bezpieczeństwo i uchronią przed wypadkami.

Dekorację przygotowały: p. Magdalena Sabat i p. Bożena Zarzyka.

 

galeriaDzień Nauczyciela i Ślubowanie Pierwszoklasistów

W piątek 12 października mała miejsce w naszej szkole ważna uroczystość pasowanie pierwszoklasistów. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, ale również wykazali się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, znajomością zasad bezpieczeństwa i wzorowego zachowania. Pierwszoklasiści w odświętnych strojach i w czerwonych biretach na głowach złożyli ślubowanie. „Ślubujemy, że nie zawiedziemy!” Takie słowa zabrzmiały przed całą widownią. Egzamin zdali znakomicie! Aktu pasowania dokonała p. dyrektor Leontyna Krowiak. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Trepczy.

Po pasowaniu p. dyrektor złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wręczyła też nauczycielom nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej.

Kolejno przewodnicząca Rady Rodziców p. M. Bartkowska na ręce p. dyrektor złożyła bukiet kwiatów i podziękowania za pracę z dziećmi. Po tej części odbyła się akademia, podczas której uczniowie wierszem i piosenką wyrazili uznanie swoim pedagogom oraz podziękowali za wychowanie i przekazaną wiedzę. Następnie wręczyli nauczycielom kwiaty i słodycze. Ostatnim etapem świętowania Dnia Edukacji Narodowej była zabawa uczniów i nauczycieli – gra „Familiada”. Drużynie uczniów przewodniczyła Michalina Lewicka, a grupie nauczycieli- p. Mariusz Sumara, natomiast w rolę Karola Strasburgera wcielił się Jakub Łakos. Pytania nie wymagały przedmiotowej wiedzy, liczył się refleks i dobra zabawa. Zwyciężyła drużyna nauczycieli, która wspaniałomyślnie podzieliła się słodką nagrodą z uczniami.

 

galeriaSzkolimy się

W dniach 9 – 10 października 2018r. odbył się w Rzeszowie i Czudcu II Kongres Mediatorów Rówieśniczych, którego organizatorem było Podkarpackie Centrum Mediacji we współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Naszą szkołę reprezentowały trzy mediatorki rówieśnicze: Magdalena Kramarczyk, Michalina Lewicka i Kinga Potomska. Spotkanie rozpoczęło się w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie, a następnie było kontynuowane w Ośrodku Edukacji Nauczycieli w CzudcuStanowiło ono doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy oraz zdobycia praktycznych umiejętności i kompetencji niezbędnych przy rozwiązywaniu sporów rówieśniczych. W trakcie Kongresu odbyła się również debata młodzieży z przedstawicielami władz oświatowych i samorządowych oraz zawodowymi mediatorami.
W debacie wzięła udział
Pani Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty. Przedstawiciele mediatorów rówieśniczych w trakcie warsztatów zgłębiali wiedzę na temat mediacji rówieśniczej oraz umiejętności rozwiązywania i łagodzenia konfliktów w szkołach, przez co zmniejszą liczbę nieprzyjemnych incydentów.  Podczas Kongresu zostały zaprezentowane dobre praktyki mediacyjne, a młodzież miała okazję czerpać z doświadczenia swoich kolegów mediatorów.

 

ZAPRASZAMY

Zapraszamy wszystkich uczniów do bicia rekordu w RKO
w dniu 16-10-2018r. o godzinie 11.45 na sali gimnastycznej.

K. Sołtysik

D. Blecharczyk-Ciętak

 

VI Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

Uczniowie kl. 7, 8 i 3 gimnazjum wzięli udział w ważnym projekcie, wpisującym się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczają autorzy przedsięwzięcia: Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekstach do napisania pojawiają się historyczne postacie i wydarzenia.

Wśród 12 uczniów piszących to niełatwe dyktando najlepiej poradziła sobie Amelia Chrząszcz z kl. 7.

Szkolny etap konkursu zorganizowały polonistki: p. Joanna Lewicka i p. Bożena Zarzyka.


dyktando

 

galeriaProjekt Krokus

Już po raz czwarty nasza szkoła podjęła się realizacji Projektu Krokus. Współorganizatorem projektu jest Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów – zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. Kwiaty sadzone przez uczniów mają przede wszystkim przypominać o półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiącach dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.

Koordynatorami projektu są nauczycielki A. Mąka i A. Bochenek.

 

galeria1 października obchodziliśmy
Światowy Dzień Ptaków

Z tej okazji panie J. Kozak i D. Blecharczyk-Ciętak przeprowadziły tematyczne zajęcia w kl. IV. Przygotowały prezentację o ptakach występujących w Polsce; jakie gatunki ptaków zostają na zimę, a które migrują i dokąd odlatują; czym się żywią i gdzie budują gniazda; jakie charakterystyczne wydają dźwięki. Uczniowie, wsłuchując się w ptasi śpiew, z przyniesionych ”darów jesieni” stworzyli niezwykłe ptaki - cudaki. Ważnym przesłaniem pokazu było wskazanie w jaki sposób możemy pomóc ptakom pozostającym z nami na zimę. Uczniowie obiecali wykonać jeszcze karmniki.

 

galeriaJubileusz 100-lecia Niepodległości

 TABLICA – KSIĘGA
 SŁUPY CHWAŁY I ŚWIATŁA SŁAWY

W ostatnią niedzielę września br. przy pięknej słonecznej pogodzie odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 100-lecia Niepodległości. Wstępem do obchodów stało się prawykonanie oratorium katyńskiego Pomóż przebaczyć w aranżacji muzycznej znanego muzyka i jednocześnie organisty Marka Dzioka. Mszy św. za Ojczyznę koncelebrowanej w miejscowym kościele przez pięciu kapłanów przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prałat Feliks Kwaśny z Sanoka. Zachęcał wszystkich, a zwłaszcza obecne na uroczystości dzieci i młodzież szkolną do chętnego podejmowania postaw patriotycznych. „Prymas Tysiąclecia - kardynał Stefan Wyszyński często mawiał: pierwszą po Bogu jest miłość Ojczyzny... Z tej miłości również zdamy kiedyś rachunek przed Bogiem”. Miłym akcentem stało się odczytanie przez Posła na Sejm RP listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy do parafian Trepczy i przekazanie na ręce ich proboszcza ks. Piotra Rymarowicza flagi z tzw. edycji prezydenckiej oraz pamiątkowej szabli. Te niezwykle cenne i prestiżowe prezenty zostały następnie oddane: flaga - dzieciom, zaś szabla trafiła w ręce kościelnego Jerzego Bartkowskiego. To jeden z najstarszych mieszkańców Trepczy – pamiętający jako dziecko czasy ostatniej wojny, którego proboszcz wobec wszystkich uczestników uczynił honorowym kustoszem narodowej tradycji. W odpowiedzi słychać było dumne słowa: Tak mi dopomóż Bóg!  

ARTYKUŁ

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu17
Wizyt w miesiącu208
Łącznie wizyt55319

VCNT - Visitorcounter