Szkoła Podstawowa w Trepczy 2018/2019

galeriaOgólnopolski Dzień Głośnego Czytania
w klasach I-III

W dniu 2 października w klasach I-III zorganizowany został Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w ramach konkursu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Dzieci wsłuchiwały się uważnie w czytane przez nauczyciela historie Słodziaków z Leśnej Polany. Niektórzy mieli też możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami i czytali głośno dla pozostałych uczniów. Na koniec wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia w towarzystwie nowych, pluszowych przyjaciół.

 

galeriaDzień Chłopaka

W związku z obchodzonym 30 września Dniem Chłopaka Samorząd Małej Szkoły zorganizował dla uczniów pokaz bajek. Wyświetlono przygody Gangu Słodziaków oraz odtwarzano piosenki, które wszyscy wspólnie śpiewali. Oczywiście nie zabrakło też słodkich prezentów dla naszych małych mężczyzn. Wszystko odbyło się w bardzo miłej atmosferze!

 

galeriaVIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W ostatni piątek września od ośmiu lat obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W naszej szkole został zainaugurowany przez p. dyrektor Leontynę Krowiak, która jako pierwsza, w obecności wszystkich uczniów szkoły została odpytana z tabliczki mnożenia. Przez cały dzień naprzeciwko gabinetu p. dyrektor znajdowały się dwa patrole egzaminacyjne. Każdy miał szansę sprawdzić swoją wiedzę i wylosować pytania ukryte w jajkach niespodziankach. Za poprawną odpowiedź na 5 przykładów uczniowie i nauczyciele otrzymywali tytuł eksperta i cukierek. Z okazji tego dnia na ścianach, drzwiach, oknach, a nawet na schodach i w toaletach pojawiły się hasła przypominające zasady mnożenia np. w formie rymowanek. Po lekcjach patrol egzaminacyjny zachęcał rodziców i opiekunów odprowadzających dzieci do przedszkola, do wykazania się znajomością tabliczki mnożenia. Wielu dorosłych chętnie próbowało swoich sił i zazwyczaj poprawnie odpowiadali, ale byli i tacy, którzy woleli nie podejmować ryzyka.

Koordynatorem lokalnym akcji była nauczycielka matematyki p. Ewa Rajtar, a patrole zostały wyłonione spośród uczniów klasy piątej, którzy bezbłędnie opanowali tabliczkę mnożenia.

Gratulujemy wszystkim, którzy znają tabliczkę mnożenia, bo na pewno przydaje się ona w codziennym życiu.

 

program

 

galeriaZdążyliśmy przed jesienią!

21 września dzieci z klas I III, odbyły zajęcia w…lesie. A wszystko za sprawą leśniczego Rafała Kucharskiego. Otóż pan Rafał zaprosił nas w ten piękny, upalny dzień, aby pokazać i opowiedzieć o mieszkańcach lasu i jego przepięknych zakątkach. Dzieci z zapartym tchem słuchały o tajemniczym zniknięciu mrowiska, sączeniu się żywicy z dorodnego świerka, mogły zobaczyć jak rosną kanie, huby, jak rozpoznawać drzewa po liściach i korze, a także usłyszeć o wielu zadziwiających zjawiskach. Na koniec, na przygotowanym ognisku uczniowie upiekli sobie nie tylko kiełbaski, ale i ziemniaki, jabłka, chleb, a nawet… kukurydzę. I tak pożegnaliśmy lato.

Dziękujemy Panu leśniczemu, Rafałowi Kucharskiemu, za tę wspaniałą lekcję.

 

galeria

III miejsce w konkursie „Kartka z wakacji”

W dniu 21 września 2018 r. w Odrzechowej odbyła się XXV akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2018”. Było to wydarzenie o zasięgu wojewódzkim połączone z podsumowaniem konkursu plastycznego i literackiego oraz uroczystym wręczeniem nagród. W konkursie na „Kartkę z wakacji” udział wzięli uczniowie klasy IV natomiast konkursie literackim na wiersz o tematyce ekologicznej uczniowie klasy V. Spośród prac naszych uczniów III miejsce zajęła pocztówka Igora Iwaniszyna, który został zaproszony na tę uroczystość. Prace plastyczne zostały wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu a w postaci pocztówki uzyskały swoją nową wartość. Organizatorem imprezy w Odrzechowej był Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Nadleśnictwo Rymanów. Konkurs na etapie szkolnym realizowały panie Maria Siedlecka i Anna Rychlicka.


 

galeria17 września obchodziliśmy
Światowy Dzień Kropki

Impulsem do powstania święta była historia dziewczynki o imieniu Vashit, wymyślona przez Petera Reynoldsa. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

W tym dniu zorganizowaliśmy spotkanie klas I i IV, podczas którego przypomnieliśmy sobie historię małej Vasthi. Opowiadanie to uświadomiło uczniom, że każdy z nas ma ukryte zdolności i talenty. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron. W klasach powstały prawdziwe dzieła sztuki. Klasa IV stworzyła kropkowe statki kosmiczne, natomiast klasa I kropkowe talenty. Uczniowie z zaangażowaniem opowiadali o swoich umiejętnościach, a na koniec zrobili pamiątkowe zdjęcia w kropkowej foto-budce.

Najważniejsza jednak w tym dniu była radość naszych uczniów, wynikająca z tego, że za sprawą małej kropki mogli stać się wielkimi artystami.        

Jesteśmy pewni, że Dzień Kropki wpisze się na stałe w kalendarz naszej szkoły.

Koordynatorkami akcji były panie Jadwiga Kozak i Daria Blecharczyk-Ciętak.

 

galeriaW dniu 13 września klasa V wzięła udział w XXV Jubileuszowej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem

„Akcja- Segregacja! 2 X Więcej, 2 X Czyściej”

Celem tegorocznej edycji jest selektywna zbiórka odpadów. To bardzo ważne przedsięwzięcie ze względu na poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody oraz lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach. Akcja jest istotna także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć poprzez selektywną zbiórkę zbierać ich trzykrotnie więcej! Dlatego w tym roku podjęte zostało odpadowe wyzwanie w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów. My odpowiedzieliśmy na wezwanie 2 w kolorze zielonym - Zbieramy - sprzątamy - nie śmiecimy. W galerii zamieszczamy kilka dowodów naszej pracy. Akcję zorganizowały i koordynowały panie: Maria Siedlecka i Anna Rychlicka.

 

galeriaPowrót do przeszłości

W ramach XXX edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” klasa II uczestniczyła w spotkaniu z Paniami z Wiejskiego Koła Gospodyń w Trepczy. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o krzewach owocowych np. róży, pigwie i aronii, które kiedyś rosły przy każdym domu. Stanowiły nie tylko piękną ozdobę i nieprzebrane źródło witamin, ale również świetnie sprawdzały się w kuchni. Uczniowie mogli spróbować konfitury z płatków róży w przygotowanych przez Panie domowych rogalikach. Niemało było też innych przetworów, dżemów, marmolad, suszonych owoców i grzybów. Miła atmosfera, piękne stroje, różnorodność smaków i zapachów sprawiła, że dzieci były szczerze zainteresowane tradycjami związanymi z przygotowywaniem zapasów na zimę. Uwieńczeniem tego spotkania było zasadzenie krzewu róży przy budynku szkoły.

 

galeriaBóg - Honor - Ojczyzna
Uroczystości patriotyczne w Bykowcach

10 września w Bykowcach uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w uroczystości patriotycznej zorganizowanej dla oddania czci żołnierzom Września 1939 roku. Tradycyjnie zgromadziła ona kilkusetosobową rzeszę uczniów, harcerzy, leśników, kombatantów, przedstawicieli władz i różnych środowisk Ziemi Sanockiej. Uczczono pamięć sześciu podhalańczyków, którzy zginęli w potyczce z Niemcami, osłaniając odwrót swego oddziału.. Obelisk w kształcie flagi biało-czerwonej upamiętnia miejsce śmierci porucznika rezerwy, leśnika Mariana Zaremby i pięciu jego żołnierzy, z których jeden – Leon Urbaniak – również był leśnikiem. Pod pomnikiem żołnierzy poległych w walce przed 79 laty w Bykowcach słowa powitania wygłosiła Anna Hałas, wójt Gminy Sanok, po czym dr Hubert Ossadnik, historyk i regionalista, pracownik MBL w Sanoku, przybliżył zebranym tło historyczne potyczki z Niemcami w Bykowcach.

Następnie delegacje uczestników oddały hołd poległym, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Spod pomnika, w asyście pododdziału honorowego podhalańczyków i orkiestry, uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie po krótkiej modlitwie za dusze żołnierzy, odbył się apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i kwiaty na grobach bohaterskiego dowódcy i poległych żołnierzy.

Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni pani Mariola Gorczyńska oraz nauczyciel wspomagający pani Magdalena Sabat.

Więcej…
 

galeriaNARODOWE CZYTANIE - PRZEDWIOŚNIE STEFANA ŻEROMSKIEGO

Narodowe Czytanie organizowane jest corocznie od 2012 roku przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku cała Polska czytała Przedwiośnie Stefana Żeromskiego W związku z powyższym nasza szkoła przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji i 7 września zorganizowała wyjątkowe spotkanie.

Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się już w sierpniu rejestracją w systemie, dzięki czemu otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć, która posłużyła do składania pamiątkowego stempla na egzemplarzach powieści.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 w sali gimnastycznej odczytaniem przez dyrektora szkoły podstawowej, p. Leontynę Krowiak, przesłania p. prezydenta Andrzeja Dudy. Uczennice III klasy gimnazjum: Simona, Cebula i Zofia Leszczyk przedstawiły rys historyczny dziejów Polski. Następnie do czytania wybrano pierwszy rozdział utworu, który czytali chętni uczniowie z poszczególnych klas IV- VIII i III gimnazjum. Akcja zakończyła się o godzinie 11.00. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie na stałe wpisze się w nasz szkolny kalendarz imprez i ma szczególny dla poziomu czytelnictwa wymiar, a promowanie go jest naszym nadrzędnym celem. Nad całością akcji czuwały nauczycielki: Bogusława Kaczmarska, Agnieszka Bochenek i Aneta Mąka.

 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu79
Wizyt w miesiącu463
Łącznie wizyt54918

VCNT - Visitorcounter