"Wirtualna ortografia do każdego trafia"

 

Opracowała i realizowała: p. Bożena Zarzyka

 

Czas realizacji: 2012/2013


 

Sprawozdanie

z innowacji pedagogicznej
„Wirtualna ortografia do każdego trafia”

 

 Innowacja mająca uatrakcyjnić naukę ortografii w gimnazjum prowadzona była przez Bożenę Zarzykę w kl. 2 i kl. 3 gimnazjum w roku szkolnym 2012/2013 na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych (przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego i zajęcia dla ucznia z dysleksją w ramach godzin z KN). W trakcie zajęć uczniowie przypomnieli sobie podstawowe reguły ortograficzne, kształcili nawyk poprawnego zapisywania wyrazów poprzez zabawę, pracę ze słownikiem ortograficznym, ćwiczenia w pisaniu, układanie krzyżówek, rymowanek, dyktand ortograficznych.

 

Ważnym elementem w utrwalaniu nawyków poprawnościowych była praca z wykorzystaniem komputera i programów edukacyjnych (np. „Błyskawiczny kurs ortografii polskiej z elementami interpunkcji”). Nauka ortografii odbywała się poprzez skojarzenia na zasadzie super memo, uczniowie zapamiętywali także słowa na zasadzie przeciwieństw oraz poprzez rozwiązywanie łamigłówek i rebusów.

 

Rozwijając swoje zainteresowania i zdolności uczniowie wzięli udział w ponadpowiatowym konkursie ortograficzno-informatycznym „Wirtualne potyczki ortograficzne” organizowanym przez CDN w Sanoku. Za prezentację konkursową otrzymali I miejsce. Dodatkowo jedna uczennica zdobyła I miejsce i otrzymała puchar w klasyfikacji indywidualnej oraz zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii”.

 

Dobre rezultaty w pracy z uczniem dyslektycznym przyniosły puzzle ortograficzne i domino ortograficzne. Chęć poprawnego wykonania ćwiczenia była bardzo motywująca dla ucznia, który musiał wykazać się spostrzegawczością i znajomością reguły ortograficznej, a w razie wątpliwości skorzystać ze słownika ortograficznego, co chętnie czynił.

 

Podsumowując, niniejsza innowacja przyniosła oczekiwane rezultaty. Założone cele zostały osiągnięte, a uczniowie przekonali się, że ortografii można się nauczyć, wystarczy trochę chęci i systematycznych ćwiczeń, a na rezultaty nie trzeba długo czekać.

Bożena Zarzyka


 
Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu79
Wizyt w miesiącu463
Łącznie wizyt54918

VCNT - Visitorcounter