"Obudź w sobie aktora"


 

Opracowała i realizowała: p. J. Lewicka

Czas realizacji: rok szkolny 2013/2014

 


PROGRAM INNOWACJI

 

scenariusz przedstawiena "Śpiąca Królewna" - adaptacja tekstu Janna Lewicka

 

Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej

„Obudź w sobie aktora”

 

W roku szkolnym 2013/14 realizowałam na zajęciach teatralnych oraz lekcjach języka polskiego program innowacji pedagogicznej „Obudź w sobie aktora”. W realizacji programu na lekcjach uczestniczyli wszyscy uczniowie klas 4-6, natomiast w zajęciach teatralnych brało udział 13 osób.

Cele i zadania innowacji zostały zrealizowane.

W czasie zajęć odbywało się wiele zabaw integrujących grupę, budujących więzi, wzmacniających wzajemne zaufanie. Dla pracy aktorskiej istotne były ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, artykulacyjne, usprawniające aparat mowy, intonacyjne. Uczestnikom zajęć podobało się odgrywanie scenek, improwizacje z użyciem rekwizytów, budowanie pomników, naśladowanie zwierząt, maszyn. Wprowadzałam również elementy dramy, ekspresji słowno-muzycznej, czytanie tekstów i recytację utworów poetyckich. W czasie zajęć przygotowywaliśmy krótkie przedstawienia pantomimiczne.

Tworzenie teatrzyku lalkowego odbywało się w ramach projektu klasy 6. Uczniowie, podzieleni na grupy, tworzyli scenariusze, przygotowywali scenografię, lalki: kukiełki lub pacynki, oprawę dźwiękową. Udało im się przygotować naprawdę interesujące przedstawienia. Nauczyli się animować lalki, opanowali pamięciowo dłuższe teksty, współpracowali ze sobą. Ważne było również zaangażowanie wszystkich uczniów, każdy mógł się wykazać, a ukrycie się za parawanem i lalką wielu bardzo ośmieliło.

Wraz z zespołem teatralnym przygotowaliśmy inscenizację słowno-muzyczną baśni „Kopciuszek” wg tekstu J. Brzechwy, która została wystawiona 30 maja z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Trepczy. Spektakl został dobrze przyjęty przez szkolną widownię, a oklaski i słowa uznania od koleżanek i kolegów oraz nauczycieli były dla młodych aktorów wspaniałą nagrodą, poczuli się zauważeni i docenieni.

Do zespołu teatralnego należały różne dzieci, niektóre ujawniły już wcześniej swój talent aktorski, inne były mało znane z wystąpień publicznych, kilka osób bardzo nieśmiałych, cichych. Uważam, że dla wielu osób zajęcia te miały też znaczenie terapeutyczne. Dzieci uczyły się pokonywać onieśmielenie, wychodząc do krótkich improwizacji przed grupę koleżanek i kolegów, co było dla nich prawdziwym wyzwaniem. Wzmacniały poczucie własnej wartości słysząc słowa uznania dla swoich improwizacji czy umiejętności aktorskich. Każdy mógł zaistnieć indywidualnie, ale uczył się też wspierać i doceniać innych: za spontaniczność, poczucie humoru. Wszyscy uczyli się empatii, współpracy w grupie, tworzenia zgranego, wspierającego się zespołu, poczucia odpowiedzialności za wspólne dzieło, jakim było przedstawienie teatralne.

Bawiąc się i ćwicząc, wykonując różnorodne zadania, uczniowie nauczyli się umiejętnie wyrażać emocje i uczucia za pomocą gestu, ruchu i mimiki, wypowiadać tekst na różne sposoby - w zależności od intencji, poprawnie artykułować wyrazy, poruszać się po scenie, tworzyć własną kreację odgrywanej postaci. Dzięki temu młode aktorki nie bały się zagrać „brzydkich i wrednych” sióstr Kopciuszka. Niektóre osoby, wcześniej skryte i będące na uboczu, zaczęły mówić pełniejszym głosem, zostały zaakceptowane przez koleżanki, dobrze czuły się w grupie.

Ponadto uczestnicy zajęć poznali i utrwalili wiele pojęć związanych z teatrem, tj. aktor, reżyser, scena, kulisy, kurtyna, rekwizyt, kreacja postaci, rola, sufler, scenografia, akt, scena (w tekście utworu).

Jestem przekonana, że zdobyte w czasie zajęć umiejętności i wiedza zaprocentują w przyszłości, że zostało w dzieciach rozbudzone zainteresowanie teatrem, sztuką.

Joanna Lewicka

 
Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu3
Wizyt w miesiącu387
Łącznie wizyt54842

VCNT - Visitorcounter