"Czytamy dziecku w każdym wieku"

Opracowała i realizowała: p. B. Kaczmarska

Czas realizacji:2015/2016

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE Z REALIZACJI INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

"Czytamy dziecku w każdym wieku”

Opracowała: p. Bogusława Kaczmarska

Realizowały: p. Bogusława Kaczmarska, wychowawcy klas ,,O” i I-III (p. Żaneta Fedak, p. Jadwiga Kozak, p. Krystyna Sołtysik, p. Krystyna Buczkowicz)

Czas realizacji: rok szkolny 2015/2016

Innowacja pedagogiczna ,,Czytamy dziecku w każdym wieku” realizowana była w klasach I‑III szkoły podstawowej oraz w Oddziale Przedszkolnym.

Wszystkie zadania wynikające z programu innowacji zostały zrealizowane.

Zadania

Termin realizacji

Pedagogizacja rodziców

Listopad 2015r.

Wygłoszenie referatu nt. ,,Wpływ czytelnictwa na rozwój emocjonalny dziecka

Wypełnienie ankiety przez rodziców.

Głośne czytanie wybranych bajek przez nauczyciela bibliotekarza oraz wychowawców klas

Jeden raz w tygodniu przed rozpoczęciem zajęć.

Wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, w tym szczególnie umiejętności czytania.

Uczniowie poznali w całości lub fragmenty wybranych przez siebie bajek.

Włączenie rodziców do aktywnego i systematycznego czytania dzieciom- (matki, ojcowie)

Jeden raz w miesiącu.

Poznanie bajek pt. ,,Sny smacznych misiów”, ,,Rybka Mini Mini i nowy przyjaciel”, ,,Złotowłosa i trzy misie”.

Na podstawie ilustracji uczniowie mieli odgadnąć znajdujące się przedmioty i tym samym dokończyć czytany tekst.

Włączenie starszych uczniów klas IV-VI oraz I-III gimnazjum (koleżanek i kolegów) do aktywnego i systematycznego czytania młodszym dzieciom.

Jeden raz w miesiącu.

Starsi uczniowie dbali o piękną interpretację czytanych tekstów, zaś uczniowie mieli za zadanie wykonanie ilustracji do wybranych przez siebie bajek.

Zaproszenie do głośnego czytania osób z zewnątrz (ks. Proboszcza i Przedstawicieli LOP- Sanok)

Kwiecień 2016r.

Uczniowie ćwiczyli uważne słuchanie czytanych tekstów.

Wprowadzenie uczniów do społeczności bibliotecznej- pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej.

Luty 2016r.

Poznanie terminów i pojęć związanych z biblioteką i książką. Wdrażanie uczniów do nauki przez zabawę z książką.

Konkurs na ,,Kartkę Wielkanocną”

Marzec 2016r.

Rozwijanie wiary we własne możliwości, rozwijanie uzdolnień artystycznych.

Wystawki książek w każdej klasie.

Przez cały rok szkolny 2015/2016

Zapoznanie z nowo zakupionymi książkami oraz możliwość wypożyczenia do domu.

Kącik książek na korytarzu szkolnym.

Kwiecień- czerwiec 2016r.

Uczniowie na przerwach mieli okazję przyjemnie spędzić czas i zapoznać się z literaturą młodzieżową. Książkę mogli obejrzeć, przeczytać fragment, a nawet wypożyczyć do domu.

Wystawa- prezentacja prac plastycznych

Przez cały rok szkolny 2015/2016

W bibliotece szkolnej prezentowane były prace uczniów z przeczytanej literatury dziecięcej.

Wycieczka do MBP oraz księgarni NOVA w Sanoku

Maj 2016r.

Uczniowie mieli okazję poznać bajki przedstawione przez młode aktorki z wolontariatu: ,,Babę Jagę”, ,,Kopciuszka”, ,,Zosię Samosię”, ,,Tygryska” oraz wspólnie rozwiązywali zagadki. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie księgarni NOVA, gdzie dowiedzieli się jaka jest różnica pomiędzy biblioteką, a księgarnią.

W oparciu o obserwacje nauczycieli klas I-III szkoły podstawowej oraz nauczyciela bibliotekarza można stwierdzić, że wyznaczone cele zostały osiągnięte.

Udało nam się rozbudzić zainteresowanie czytelnictwem u najmłodszych uczniów. Coraz więcej uczniów klas I-III chętnie korzysta z zasobów biblioteki szkolnej jak również czytają książki spoza kanonu lektur obowiązkowych. Chętnie rozmawiają o przeczytanych książkach polecając je sobie wzajemnie.

Uczniowie objęci programem innowacji pedagogicznej:

~        korzystający z usług biblioteki potrafią właściwie się zachować,

~        szanują wypożyczone książki,

~        przygotowując się do udziału w konkursach, osiągają w nich dobre wyniki,

~        czytają wybrane przez siebie książki,

~        rozwijają wyobraźnię i pamięć,

~       większe zaangażowanie i uczestnictwo rodziców w życiu biblioteki- rozumieją jakie korzyści płyną z czytania książek.

WNIOSKI

~        upowszechniać czytelnictwo i rozwijać kompetencje czytelnicze wśród dzieci i młodzieży,

~        udział w konkursach czytelniczych,

~        pobudzanie uczniów do aktywności czytelniczej,

~        wyrabianie postaw postrzegania książki jako wartości uznawanej.

Bogusława Kaczmarska