"Dobry nastrój, śmieszne minki

Opracowała i realizowała: p. D. Bętkowska

Czas realizacji:2015/2016

Sprawozdanie

Realizacją innowacji pedagogicznej „Dobry nastrój śmieszne minki to zasługa witaminki” objęto dzieci z punktu przedszkolnego. W  grupie tej systematycznie odbywały się zajęcia dydaktyczne, zabawy tematyczne, pogadanki o tematyce zdrowego żywienia. Dzieci samodzielnie przygotowywały warzywa i owoce: myły, kroiły przygotowując sałatki, kanapki, soki i jogurty. W trakcie zajęć poznały wszystkie piętra piramidy żywieniowej, szczególną uwagę poświęciłam na różnicowanie produktów zdrowych i tych, które powinniśmy spożywać okazjonalnie. Prowadziłam dla rodziców zajęcia otwarte „ Zdrowe, kolorowe kanapki”, podczas których mogli obserwować swoje pociechy  w trakcie zajęć dydaktycznych a następnie wspólnie z nimi przygotować kanapki. Przedszkolaki  założyły hodowlę nowalijek  wspomagających zdrowie np. bazylia, rzodkiewka, rzeżucha, szczypiorek, koperek. Poprzez bezpośrednią obserwację hodowli, poznały zapach ziół, a dodając je do potraw przekonały się jak mogą wspaniale wzbogacić  smak potraw. Zorganizowałam konkurs  „Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają  witaminy” dla dzieci kl. „0” i przedszkolaków, którego celem było utrwalenie wiedzy o owocach i warzywach.  Ważną formą przekazu treści prozdrowotnych była inscenizacja „Bajki o witaminach zawarte w owocach i warzywach” dla rodziców i  uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Po przeprowadzonych zajęciach zauważyłam, że dzieci więcej i chętniej spożywają  kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem warzyw oraz owoce, w dużym stopniu ograniczyły spożywanie słodyczy. Posiadają podstawową wiedzę na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających ze złych nawyków żywieniowych. Poszerzyły swoją wiedzę na temat owoców i warzyw. Utrwaliły nawyki higieniczne (mycie rąk przed posiłkami, owoców i warzyw przed spożyciem). Rodzice bardzo chętnie i z dużym zainteresowaniem śledzili oraz uczestniczyli we wszelkich przedsięwzięciach podejmowanych na terenie przedszkola w ramach realizacji innowacji.

D. Bętkowska