Zespół Szkół w Trepczy 2014/15

XXIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia

13 marca w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku odbyła XXIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczniowie mieli do wypełnienia test wiedzy o zdrowym odżywianiu, przy czym niezbędna również była wiedza z biologii i chemii.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy trzeciej gimnazjum Magdalena Kobrzyńska, zajmując III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrodę książkową.

 

Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

W piątek 13 marca (zamiast 14 w sobotę) po raz pierwszy świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Datę wybrano nieprzypadkowo, bowiem zapis 3,14 jest najpowszechniej znanym przybliżeniem niewymiernej liczby π. Liczba pi (zwana też ludolfiną) to stała matematyczna, która jest równa stosunkowi długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Uczniowie z multimedialnej prezentacji przedstawionej przez Olę Kilar dowiedzieli się wielu ciekawostek o liczbie pi. Przekonali się również, że ich koleżanka Magda Kobrzyńska potrafi wyrecytować z pamięci 100 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Była też okazja do zaprezentowania wierszy napisanych przez uczniów gimnazjum, które powstały przy okazji omawiania obwodu koła na lekcjach matematyki. Wiersz "Liczba pi" Wisławy Szymborskiej zaprezentowała Patrycja Płoska. Nie zabrakło matematycznych żartów i konkursu dla gimnazjalistów. Po trzech konkurencjach (pi-wyrazy, matematyczne skojarzenia i wyliczanka hokus-pokus) zwyciężyła klasa III.

Pokazaliśmy, że matematyka wcale nie musi być ani nudna, ani trudna.

Dzień liczby pi przygotowała nauczycielka matematyki Ewa Rajtar.

 

W klasie IV baśniowo…

5 marca odbył się szkolny konkurs pt. „Znamy najpiękniejsze baśnie”, w którym udział wzięli uczniowie kl. 4. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z baśniami Perraulta, Grimmów i Andersena, wykazali się również znajomością cech gatunku oraz umiejętnością odnajdowania motywów wędrownych. Po dogrywce konkurs wygrała Agnieszka Gunia, II miejsce zajęła Oliwia Filipczak, a III – Rafał Harajda. Laureaci otrzymali dyplomy, upominki oraz oceny celujące z j. polskiego.

Na tę wyjątkową lekcję uczniowie wraz z nauczycielką p. Joanną Lewicką zaprosili rodziców, którzy nie tylko kibicowali, ale też brali czynny udział we wspólnej zabawie.

 

Czytamy dziecku przynajmniej
20 minut dziennie

3-go marca maluszków z Punktu Przedszkolnego odwiedził pan leśniczy Rafał Kucharski, który w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez p. B. Kaczmarską i p. D. Bętkowską czytał bajki pt. ,,Czerwony kapturek”, ,,Tomcio Paluszek". Zainteresował uczniów ciekawym opowiadaniem o zwierzętach zamieszkujących las. Przy tej okazji rozmawiał z dziećmi na temat właściwego zachowania się w lesie. Na podsumowanie uczniowie mieli wykonać prace plastyczne pt. ,,Moje ulubione zwierzątko lasu”.

 

 

Dnia 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana okolicznościowa wystawa. Wystawę przygotowała nauczycielka historii p. A. Bochenek.

 

W ramach realizacji w naszej szkole, corocznego programu "Nie pal przy mnie, proszę", uczniowie szkoły podstawowej wykonali plakaty antynikotynowe i umieścili je na wystawie. Na zajęciach z wychowawcą  oraz na wychowaniu fizycznym zostały przeprowadzone pogadanki, dyskusje, rozmowy na temat skutków palenia papierosów oraz wpływu na życie człowieka. Natomiast uczniowie gimnazjum, na lekcjach biologii, realizując tematy: Choroby i higiena układu oddechowego, przeprowadzili: Pierwsza grupa -  wywiad wśród znanych palaczy, w celu poznania motywów, którymi kierowali się zaczynając palić. Rozmówcy mieli podać przyczyny, dlaczego nadal palą. Druga grupa miała zebrać informacje o szkodliwości palenia, z dostępnych źródeł. Na lekcjach została przeprowadzona debata między zespołami. Rozpoczynał zespół pierwszy, który zebrał informacje od palaczy. Drugi zespół odpowiadał kontrargumentami ( na podstawie zebranych informacji). W wyniku debaty uczniowie wyraźnie podkreślili: brak jakichkolwiek racjonalnych powodów sięgnięcia po papierosa i przerażających konsekwencji tego nałogu. W trakcie rozmów wyjaśnione zostało też pojęcie: "biernego palacza". Uczniowie odegrali również scenki - dramę pt. "Dziękuję - nie palę". Na zadanie domowe uczniowie wykonali plakaty, zniechęcające do palenia papierosów, z wykorzystaniem danych z rocznika statystycznego, dotyczącego umieralności z powodu raka płuc i krtani. Prace zostały umieszczone na wystawie.

 

Informujemy, że w najbliższy poniedziałek tj. 02.03.2015 roku odbędzie się zbiórka makulatury.

 

W świecie mitów

W ostatnich tygodniach klasa V poznawała na lekcjach języka polskiego mity greckie. W tym okresie uczniowie zrealizowali również dwa zadania projektowe. Pierwsze z nich polegało na wykonaniu z różnych materiałów makiety pałacu Posejdona wg opisu zawartego w tekście. Dzięki zastosowaniu przekładu intersemiotycznego uczniowie dokładnie wczytali się w mit, mieli również okazję do rozbudzenia wyobraźni oraz zaprezentowania swoich uzdolnień plastycznych.

Pracując nad drugim zadaniem uczniowie korzystali z różnych źródeł informacji, aby przygotować swoje wystąpienie na olimpijskiej uczcie. Każdy wcielił się w wylosowaną postać boga lub herosa, uczniowie odegrali również scenę sądu Parysa, który przyznał jabłko „Najpiękniejszej”. Ciekawe opowieści, piękne stroje i starannie wykonane rekwizyty sprawiły, że wielu uczniów otrzymało oceny celujące.

Cieszy mnie radość, z jaką uczniowie podchodzą do twórczych zadań. Myślę, że te lekcje na długo zostaną w ich pamięci – komentuje polonistka, p. J. Lewicka.

 

I Gminny Konkurs Języka Angielskiego

MAŁY ANGLISTA Trepcza 2015

W I Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla klas III MAŁY ANGLISTA, który został zorganizowany w naszej szkole, wzięły udział cztery szkoły podstawowe. W czasie konkursu dwunastu uczniów klas trzecich sprawdziło swe umiejętności z zakresu czytania i pisania oraz znajomości słownictwa pisząc test zawierający różne rodzaje zadań. Zarówno opiekunki, jak i nasi najmłodsi uczniowie bardzo przeżywali swój pierwszy konkurs językowy na tak wysokim szczeblu (patrz: zdjęcia). Dodatkowych emocji dostarczyły gry i zabawy językowe, w których brali udział zarówno nasi goście, jak i pozostali uczniowie z klasy III i II. Mali Angliści z uśmiechem na twarzy opuszczali naszą szkołę dumnie trzymając dyplomy i nagrody, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

Konkurs przygotowała p. Mariola Gorczyńska wspierana przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej.

Laureaci:

I m Amelia Chrząszcz (SP Trepcza)

II m Karolina Kurcoń (SP Pakoszówka)

III m Anna Bar (SP Trepcza)

IV m Dawid Jarecki (SP Mrzygłód)

IV m Natalia Radwańska (SP Trepcza)

 

Gratulujemy!

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 14
Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu17
Wizyt w miesiącu208
Łącznie wizyt55319

VCNT - Visitorcounter