Zespół Szkół w Trepczy 2014/15

Historyczny pokaz

18 listopada 2014r. gościła w naszej szkole grupa artystyczna Rewita. Przybliżyła nam dawne dzieje i zaprosiła na historyczny pokaz. Artyści przebrani za rycerzy opowiedzieli nam o historii od wczesnego średniowiecza (V- IX w.) do XVI wieku. Przedstawili opis ekwipunku i uzbrojenia rycerza lekkozbrojnego i ciężkozbrojnego, prawo w średniowieczu, podział społeczny, wierzenia i ich skutki, kulturę średniowiecza, osiągnięcia cywilizacyjne. Grupa Rewita z humorem opowiadała o tych wydarzeniach tak, że publiczność nie mogła się nudzić. Odbyła się walka z rycerzami słowem i wręcz. Uczniowie mogli zobaczyć i dotknąć broń i rekwizyty. Na niektórych czekały nawet tortury, a dla dobrych nagrody. 

 

W 2014 roku przypada 25. rocznica przyjęcia międzynarodowej Konwencji Narodów Zjednoczonych  o prawach dziecka, która jest najważniejszym dokumentem międzynarodowym poświęconym prawom i wolnościom dziecka. Konwencja, określana też światową konstytucją praw dziecka, została przyjęta jednomyślnie 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Ratyfikowały ją 193 państwa.

Tekst Konwencji o prawach dziecka.

25 lat konwencji

 

Przedstawienie w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole"

13 listopada 2014 r. był dniem szczególnym dla uczniów i nauczycieli klas 0 – III, którzy wystąpili z programem artystycznym w ramach projektu „Owoce i warzywa w szkole”. Każda klasa przygotowała inscenizacje wybranych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci przebrane za różne owoce i warzywa doskonale

wcieliły się w swoje role i zaprezentowały następujące utwory:

 

Oddział przedszkolny z p. Ż. Fedak i U. Szylak – piosenkę „Ogórek”,

Kl .I. z p. K. Sołtysik – wiersze „Pomidor”, „Powitanka” i „Wyliczanka”,

Kl. II z p. K. Buczkowicz – wiersze „Arbuz” i „Warzywa”,

Kl. III z p. J. Kozak i p. B. Kaczmarską – wiersze „Na straganie” i „Rzepka”.

Następnie wszyscy udali się do swoich klas, gdzie wspólnie przygotowali zdrowe i kolorowe potrawy z owoców i warzyw. Każda klasa zaprezentowała swoje potrawy przed rodzicami. Prezentację połączoną z degustacją uzupełniły opowiadania i ciekawostki na temat korzyści płynących ze spożywania owoców i warzyw.

 

Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku

17 listopada 2014r. na orliku przy Zespole Szkół w Bukowsku odbyły się powiatowe eliminacje XV Turnieju Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku,  w kategorii wiekowej U-12 chłopców. W turnieju brały udział: SP Bukowsko, SP Besko, SP Bażanówka, SP Długie, SP Nowosielce, SP Trepcza, SP Zarszyn. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców z klasy IV i V w składzie: Marcin Bartkowski - bramkarz, Karol Kątski - kapitan, Rafał Harajda - atak, Miłosz Biega - pomoc, Dawid Jastrzębski, Piotr Kobrzyński - obrona, Jakub Łakos, Mateusz Płoski, Kacper Milczanowski, Paweł Piecuch - rezerwa. W wyniku losowania nasza drużyna znalazła się w pierwszej grupie. Graliśmy z SP Bażanówka, SP Besko, SP Zarszyn. Mimo świetnej postawy naszych zawodników i dobrej gry, nie udało nam się wyjść z grupy do dalszego etapu turnieju. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tego typu zawodach, było to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie. Uczniów do zawodów zgłosiła i przygotowała Aneta Mąka.  

 

,,Czytanie sprawia przyjemność

W tym roku szkolnym - Koło Przyjaciół Książki wraz z nauczycielem bibliotekarzem Bogusławą Kaczmarską w poniedziałki odwiedza Oddział Przedszkolny, by w ramach akcji ,,Cała Polaka czyta dzieciom”, która przebiega pod hasłem- ,,Czytanie sprawia przyjemność” -głośno poczytać odpowiednio dobrane, wesołe i pouczające bajeczki. Maluszki z uwagą przysłuchują się starszym koleżankom i kolegom. Chętnie odpowiadają na pytania zwiane z treścią czytanych utworów.

Głośne czytanie dziecku dla przyjemności to jeden ze sposobów na dobry rozwój emocjonalny i psychofizyczny dziecka oraz najlepszy sposób na popularyzowanie literatury dla najmłodszych. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Młodzi lektorzy zostali bardzo życzliwie przyjęci przez wychowawcę Oddziału Przedszkolnego P. Dorotę Bętkowską.

 

„Żywa lekcja historii”

7 listopada 2014r. w naszej szkole została zorganizowany szkolny test z historii – „Żywa lekcja historii” z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Konkurs został zorganizowany, aby rozbudzać u uczniów zainteresowanie przeszłością. Propagować wiedzę o wybitnych ludziach, którzy tworzyli historię. Podnosić poziom wiedzy historycznej. Pobudzać do twórczego myślenia oraz kształtować indywidualne uzdolnienia uczniów. W teście brały udział klasy IV, V, VI szkoły podstawowej i I, II, III gimnazjum. Drużyny składały się z trzech przedstawicieli każdej klasy. Za każdą poprawną odpowiedź drużyny mogły otrzymać maksymalnie 2 punkty. Zagadnienia, z których odpowiadali uczniowie na teście, obejmowały:

1. Symbole związane z historią Polski.

2. Postaci historyczne.

3. Najważniejsze wydarzenia historyczne.

4. Polskie pieśni patriotyczne.

5. Znani Polacy.

W wyniku rywalizacji, w szkole podstawowej I miejsce zajęła klasa VI, II miejsce – klasa V, III miejsce – klasa IV, w gimnazjum I miejsce – klasa II, II miejsce – klasa I, III miejsce - klasa III.

Wszyscy uczniowie biorący udział otrzymali dyplomy i drobne nagrody. W_czasie testu publiczność reagowała bardzo żywiołowo, niektórzy odpowiadali na pytania, jeśli uczestnicy nie znali odpowiedzi.

Dla klas młodszych 0 – III szkoły podstawowej został przygotowany krótki film: „Polak Mały” oraz prezentacja 11 listopada – Święto niepodległości. Uczennica klasy III Patrycja Płoska przeczytała uczniom opowiadanie „Nasza paczka niepodległościowa” nawiązujące do wydarzeń odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koniec uczniowie otrzymali białe i czerwone baloniki.

Organizatorami tej nietypowej lekcji historii były nauczycielki: Agnieszka Bochenek i Aneta Mąka. 

 

Jestem modny, nie biorę

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Profilaktyka: upowszechnienie materiałów informacyjno – edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii – Jestem modny, nie biorę”. Projekt polega na upowszechnieniu wśród uczniów w wieku gimnazjalnym z terenu województwa podkarpackiego bezpłatnej publikacji, która zawiera informacje na temat zagrożeń wynikających z używania narkotyków i innych substancji odurzających. Celem projektu jest ograniczenie używania narkotyków i związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych poprzez przekazanie młodym ludziom w atrakcyjny sposób informacji na temat zagrożeń wynikających z używania narkotyków i innych substancji odurzających.

 

wf z klasaPrzystąpiliśmy do projektu WF z klasą, to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej. Program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność, wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje.

 

owoce w szkoleW bieżącym roku szkolnym 2014/2015  kontynuujemy program pod nazwą „Owoce i warzywa  w szkole” . Oprócz uczniów kl. I – III objęte nim zostały również dzieci z oddziału przedszkolnego. Informacje i zdjęcia z podejmowanych działań znajdują się pod logo projektu (prawa str.)


 
«pierwszapoprzednia11121314następnaostatnia»

Strona 11 z 14
Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu32
Wizyt w miesiącu416
Łącznie wizyt54871

VCNT - Visitorcounter