Szkoła promująca zdrowie
Konsultacje w Dentobusie
niedziela, 03 lutego 2019 21:53

dentobus

Mobilny i w pełni wyposażony w specjalistyczny sprzęt Dentobus dotarł z pomocą dentystyczną do dzieci gminy Sanok. Również i nasi uczniowie mogli skorzystać z oferowanej pomocy dentystycznej. Każdy mały i duży pacjent odbył konsultacje z lekarzem stomatologiem, po której do informacji rodziców została przekazana diagnoza pozytywna. Jeżeli u uczniów stwierdzono próchnicę lub inne choroby zębów, to rodzice też otrzymali wskazania do dalszego leczenia.

Pomysł leczenia dzieci w Dentobusie wynika bezpośrednio z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych Pacjentów w Polsce! Stomatolodzy podkreślają, że próchnica u dzieci, szczególnie z małych miejscowości, stanowi duży problem. Co drugi trzylatek ma problemy z próchnicą. Wśród sześciolatków jest niestety jeszcze gorzej. Tylko około 14 % dzieci w tym wieku nie musi leczyć zębów z tego powodu.

Próchnica to problem nie tylko estetyczny – wpływa na stan całego organizmu. Obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej sprawia, że dzieci mogą być bardziej podatne np. na choroby serca. Jeżeli próchnicą dotknięte są mleczaki, to istnieje duże ryzyko, że również zęby stałe będą zaatakowane chorobą. Stomatolodzy od lat ostrzegają przed skutkami zaniedbań, które widoczne są zwłaszcza u dzieci.

Zdrowe, dawne tradycje żywieniowe
niedziela, 03 lutego 2019 21:53

galeria

30 stycznia w ZSCKR w Nowosielcach odbył się VI edycja konkursu „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Tegoroczny temat „Zdrowe, dawne tradycje żywieniowe”, zachęcał do szukania i pozyskiwania informacji od starszych pokoleń, aby przygotować ciekawą prezentację. Plakat i prezentacja to podstawowe wymogi konkursu. Oceniane były także: sposób prezentacji, estetyka prezentacji, a w przypadku plakatu - zgodność z hasłem konkursu. Nasze uczennice Weronika Kłos i Patrycja Nowakowska zaczerpnęły informacje do swojego wystąpienia od babć, a także z uzyskanych materiałów z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Prezentacja występujących uczennic zawierała bardzo ciekawe wiadomości oraz przepisy dawnych potraw i sposobów żywienia, niekoniecznie takich samych jak w dzisiejszych czasach. Całość dopełniły plakaty przygotowane przez Oliwię Filipczak oraz Kingę Potomską.

gazetka

Spotkanie z dietetykiem
środa, 12 grudnia 2018 22:53

galeria

05 grudnia 2018r. w ramach realizowanego w szkole „Programu dla szkół” gościliśmy specjalistów w dziedzinie żywienia, panią Danielę Okarmę-Srokę wraz z asystentką panią Izabelą Wojtoń z Centrum Dietetycznego NaturHouse w Sanoku.

W zajęciach udział wzięli uczniowie z klas I i IV. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali broszurki, które zawierały materiał edukacyjny przygotowany przez dietetyków NaturHouse oraz słodki, zdrowy poczęstunek.

Spotkanie zorganizowały pani Jadwiga Kozak i pani Daria Blecharczyk-Ciętak.

Na starganie
poniedziałek, 19 listopada 2018 16:12

galeria

Uczniowie klasy II przygotowali występ artystyczny „Na straganie”, w którym za pomocą wierszyków i piosenek pokazali innym uczniom, jak zdrowe i pożywne są warzywa i owoce. Na wspomnianym straganie znalazły się same pyszności witaminowe takie jak kalafior, seler, pomidory, jabłka, pomarańcze i wiele innych. Wśród aktorów również pojawiły się kolorowe owoce i warzywa, a także kucharki, które pięknie mówiły o tym, jak łatwo przygotować zdrowy posiłek. Takie wydarzenia są potrzebne, bo wciąż warto przypominać dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie!

Zwierzaki cudaki
wtorek, 13 listopada 2018 20:54

galeria

Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dlatego właśnie w październiku uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu „Zwierzaki – cudaki z owoców i warzyw”. Prace dostarczone przez uczniów okazały się niezwykle interesujące i oryginalne. Ekspozycja prac cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Każdy uczestnik otrzymał symboliczną, słodką nagrodę, a najciekawsze prace zostały wyróżnione: I miejsce - Marcin Makowski, II miejsce - Mikołaj Rudy, III – miejsce Igor Iwaniszyn.

Organizatorkami akcji były Wioletta Burdziak-Zabłotny i Bożena Zarzyka.

„Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” w ZS nr 5
czwartek, 08 listopada 2018 22:24

galeria

W dniu 31.10.2018r. sześcioro uczniów naszej szkoły pod opieką p. Bożeny Zarzyki wzięło udział w Pikniku „Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” zorganizowanym przez ZS nr 5 w Sanoku. Młodzież uczestniczyła w warsztatach quillingu, pieczenia pizzy oraz wysłuchała relacji podróżnika i obejrzała zdjęcia z wyprawy na Mount Blanc. W trakcie Pikniku został przeprowadzony konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia i konkurs plastyczny „Agresji i przemocy mówimy stop”.

Uczennica kl. 3 gimnazjum Michalina Lewicka za swoją pracę otrzymała wyróżnienie i nagrodę rzeczową (pendrive, słuchawki, kubek). Natomiast szkoła za udział w konkursie frekwencyjnym otrzymała tablet, powerbank, opaskę fitness, słuchawki i pendrive.

«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»