Szkoła promująca zdrowie
5 porcji zdrowia w szkole
poniedziałek, 22 października 2018 18:22

Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci jest bardzo ważne. Uczniowie klas I-III w ramach programu 5 porcji zdrowia w szkole dowiedzieli się bardzo dużo na temat owoców, warzyw i soków. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci mogły dowiedzieć się o witaminach zawartych w poszczególnych daniach, a także o tym jak ważne jest regularne spożywanie posiłków. Dodatkowo uczniowie klasy II wykonali wspólnie plakat konkursowy promujący zdrowe odżywianie.

 
Powrót do przeszłości
poniedziałek, 24 września 2018 19:18

galeria

W ramach XXX edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” klasa II uczestniczyła w spotkaniu z Paniami z Wiejskiego Koła Gospodyń w Trepczy. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o krzewach owocowych np. róży, pigwie i aronii, które kiedyś rosły przy każdym domu. Stanowiły nie tylko piękną ozdobę i nieprzebrane źródło witamin, ale również świetnie sprawdzały się w kuchni. Uczniowie mogli spróbować konfitury z płatków róży w przygotowanych przez Panie domowych rogalikach. Niemało było też innych przetworów, dżemów, marmolad, suszonych owoców i grzybów. Miła atmosfera, piękne stroje, różnorodność smaków i zapachów sprawiła, że dzieci były szczerze zainteresowane tradycjami związanymi z przygotowywaniem zapasów na zimę. Uwieńczeniem tego spotkania było zasadzenie krzewu róży przy budynku szkoły.

 
Mistrzynie kuchni włoskiej
wtorek, 13 marca 2018 05:14

galeria

1 marca uczennice Szkoły Podstawowej w Trepczy Weronika Dobrzańska i Gabriela Tokarska – I zespół, Justyna Dobrzańska i Aleksandra Drożdż – II zespół, wzięły udział w konkursie powiatowym „Dania makaronowe, smaczne, zdrowe, kolorowe”, który odbył się w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku. Celem konkursu było propagowanie zdrowego odżywiania wśród dzieci i młodzieży. Każdy zespól miał do przygotowania, w ciągu 60 minut danie, którego podstawą był makaron Barilla oraz przynajmniej jedno warzywo. Oceniano smak potrawy, estetyczny wygląd i kreatywność. Nasze uczennice przygotowały dania: „Spaghetti szpinakowe z tulipanami” i „ Spaghetti z kurczakiem i serkiem maskarpone”. W rywalizacji uczestniczyło 9 zespołów z całego powiat. Uczennice Weronika i Gabriela zajęły pierwsze miejsce.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


fotogaleria ZS 5

relacja w Tygodniku Sanockim

 
Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
czwartek, 19 marca 2015 13:58

13 marca w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku odbyła XXIII Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia. Uczniowie mieli do wypełnienia test wiedzy o zdrowym odżywianiu, przy czym niezbędna również była wiedza z biologii i chemii.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy trzeciej gimnazjum Magdalena Kobrzyńska, zajmując III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom oraz nagrodę książkową.

 
Spotkanie z onkolokiem
niedziela, 05 października 2014 15:38

W bieżącym roku szkolnym, w ramach realizacji zadań wynikających z faktu udziału w programie Szkoły Promującej Zdrowie, skoncentrowaliśmy się na działaniach profilaktyki nowotworowej.

Aby przybliżyć tak bardzo ważny temat zaprosiliśmy na spotkanie onkologa dr Karolinę Syrek-Kaplitę. Pani doktor, najpierw przeprowadziła pogadankę z gimnazjalistkami. Poruszała zagadnienia dotyczące samobadania piersi, pokazywała na fantomie jak należy prawidłowo wykonać to badanie. Udzieliła informacji, kiedy należy wykonać pierwsze badanie cytologiczne i jak należy odczytać wynik tego badania.

Podkreślała wielokrotnie, że rak to nie wyrok i trzeba go leczyć, jednak najważniejsza jest profilaktyka. Uczennice na zakończenie spotkania, otrzymały zadanie domowe, a mianowicie miały zapytać swoich najbliższych: mamy, babcie, ciocie, siostry o to czy wykonują samobadanie piersi.

W dalszej kolejności onkolog spotkała się z naszymi rodzicami. Również podczas tej prezentacji wiele mówiła o profilaktyce raka. Demonstrowała jak należy prawidłowo wykonać to badanie. Podkreślała, jak bardzo ważną rolę odgrywa coroczne wykonywanie badania cytologicznego.

Uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w warsztatach na temat raka szyjki macicy i raka piersi. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panią onkolog dr Karolinę Syrek-Kaplitę z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. 

 

certyfikat2

 

Dzień Marchewki


Na grudzień koordynatorzy programu „Szkoły Promującej Zdrowie”, zaplanowali zdrowe środy, które polegają na spożywaniu w ten dzień warzywa, owocu, bądź wypiciu soku wyciśniętego ze świeżego owocu.

5 grudnia wszyscy uczniowie spożywali marchewkę, którą byli częstowani podczas długiej przerwy. Akcja ta nie była by możliwa bez pomocy Rady Rodziców, która te zdrowe produkty zakupiła.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Copyright © 2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Joomla themes, business website hosting.

 

godlo polski.svg

 

ul. Sanocka 16, 38-500 Sanok

tel. (13) 46 44 551

e-mail - szptrepcza@poczta.fm

puchatek

szlachetna paczka

kouj wf z klasa

logo-cyfrowobezpieczniplSzachu w szkolelogo mm

 

program owoce w szkole

licencja VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

tabliczka szkola w ruchu

radosnaszkola

pierwszeuczniowskiedoswiadczenia


 

 

 

 

origami1

licznik odwiedzin

Wizyt w tygodniu101
Wizyt w miesiącu864
Łącznie wizyt50811

VCNT - Visitorcounter